- Aktuality
- 14. 5. 2025
- Autor: Agentura personalistiky AČR
Proč být střelcem v armádě? „Chtěl jsem být na hrotu,“ vysvětluje jeden z nich
Svobodník Filip Zrůst je tím, koho si většina lidí představí pod pojmem „voják“. Střelec u 44. lehkého motorizovaného praporu je se svou útočnou puškou a pancéřovkou RPG 7 typickým bojovníkem, jehož místo je v případě konfliktu v přímém kontaktu s nepřítelem.
„Je to výzva, kterou rád podstupuju. Posouvá mne ve věcech, jako je odolnost a vytrvalost, které považuju za důležité,“ vysvětluje Zrůst svoji motivaci ke službě u bojové jednotky, o níž podrobně hovořil v podcastu Do armády!
Střelec je pro armádu tou nejzákladnější pozicí. Obsluhuje zpravidla buď kulomet, nebo granátomet a útočnou pušku. „Každý voják má ale dvě zbraně. Hlavní, což je u mne útočná puška CZ Bren 2 a záložní, což je pistole, většinou CZ P-10 C. Já k tomu mám navíc ještě RPG 7,“ popisuje Zrůst.
Jednotka, u níž slouží – 44. lehký motorizovaný prapor – je součástí 4. brigády rychlého nasazení a sídlí v Jindřichově Hradci. Vybavena je lehkými obrněnými vozidly LOV Iveco. Její příslušníci často vyjíždějí do zahraničních misí a jsou připravováni k plnění těch nejnáročnějších úkolů. O tom ostatně vypovídá už brigádní motto: „Tam, kde jiní nestačí.“ Volné pozice u 44. lehkého motorizovaného praporu najdete tady. Všichni noví vojáci zde mohou počítat s náborovým příspěvkem.
Právě určitá výjimečnost, jíž se těší příslušníci bojových jednotek, přivedla Zrůsta k jindřichohradeckému praporu. „Vždycky jsem chtěl být na hrotu armády,“ říká. Nevzdal se ani poté, co se mu hned po střední škole postavily do cesty zdravotní problémy. Když u něj v následujících letech prakticky vymizely, zkusil to znovu. Tentokrát již úspěšně.
„Přivítání na četě bylo úplně skvělý, máme super kolektiv,“ pochvaluje si. Právě vzájemná soudržnost a spolupráce byly dalšími věcmi, které ho do uniformy lákaly. „Vojáci drží spolu, za sebe to mohu potvrdit,“ dodává. Upozorňuje také, že nováčci nastupující ke 4. brigádě rychlého nasazení nemusí mít z ničeho strach: „Čeká je jednak doškolovací intenzivní výcvik a jednak také zvláštní výcviková skupina, kde se jim věnují zkušení vojáci, kteří je naučí, co je potřeba.“
Pro ty, kdo to s armádní kariérou myslí vážně a chtějí něčeho dosáhnout, je teď podle Zrůsta ideální doba. „Díky tomu, že je u jednotek o něco méně lidí, je snazší dostat se k nejrůznějším odborným kurzům,“ nabízí jiný pohled na armádní podstav. A upozorňuje, že v uniformě se může uplatnit skoro každý. „Vzhledem k tomu, že armáda musí být soběstačná, tak skoro všechno, co člověk najde v civilu, se dá dělat nějakým způsobem i v armádě,“ vysvětluje.
- Jaký první trapas zažil svobodník Zrůst hned po nástupu k útvaru?
- Jak vypadá běžný den střelce motorizovaného družstva?
- Co je nejlepší na cvičení?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se od Filipa Zrůsta dozvíte níže v podcastu Do armády!