Vojenské zpravodajství
Vojenské zpravodajství, spadající pod Ministerstvo obrany ČR, jako jediná česká zpravodajská služba integruje rozvědnou i kontrarozvědnou činnost. Vzniklo v roce 2005 sloučením Vojenského obranného zpravodajství a rozvědné Vojenské zpravodajské služby.
Základním úkolem je získávat, shromažďovat a vyhodnocovat informace důležité pro obranu státu. Soustřeďuje se na informace o záměrech a činnostech ohrožujících utajované skutečnosti a namířených proti zabezpečování obrany ČR. Monitoruje také aktivity cizích zpravodajských služeb v oblasti obrany.
Rozvědná činnost
V rozvědné oblasti plní Vojenské zpravodajství úkoly zejména v místech, kde působí kontingenty AČR. Hlavním smyslem rozvědné části Vojenského zpravodajství je získávat informace o možnostech a záměrech protivníků České republiky s důrazem na jejich ozbrojené síly. Žádná operace nemůže být plánována bez existence důvěryhodných informací o protivníkovi a prostředí bojiště.
Kontrarozvědná činnost
Orgány kontrarozvědky se zaměřují zejména na boj proti špionáži jinými státy na našem území. Jejich cílem je zabránit cizím silám v získání informací o činnosti vlastních sil, jejich schopnostech a záměru použití, což je pro obranu státu velmi důležité.
Získávání informací
Informace získává Vojenské zpravodajství pomocí sítí HUMINT (informace od lidských zdrojů), SIGINT (odposlech rádiového a datového provozu), IMINT (analýza satelitních nebo leteckých snímků), OSINT (informace z volně dostupných zdrojů) a spoluprací s ostatními zpravodajskými službami ČR a dalších států.
Vojenské zpravodajství sídlí v Praze.