Hodnoty vojáka
Etické normy, které armáda považuje za správné, jsou důležitou a nedílnou součástí života vojenského profesionála. Utváří nejen celkový obraz armády v očích veřejnosti, ale také významně ovlivňují smýšlení vojáků. Důležitou roli mají morální hodnoty spojené s vojenskou přísahou či etickým kodexem příslušníka ozbrojených sil. Avšak k tomu, aby byly správně pochopeny, je potřeba také rozumět obecné etice a její podstatě v naší společnosti.
„Vlasti sloužíme, protože jsme se takto svobodně rozhodli a slavnostně přísahali.
Bojujeme, abychom zvítězili. Neopustím svého spolubojovníka v boji.“
(Doktrína Armády České republiky 2019)
Vojenská etika
Základem současné AČR jsou profesionální vojáci spolu s vojáky aktivní zálohy. Jsou to občané České republiky, kteří si jako svoje povolání zvolili vojenskou službu. Ve vztahu mezi vojákem a státem hraje podstatnou roli vojenská přísaha. Je to neporušitelný závazek, jenž vyzdvihuje, že vojáci upřednostňují potřeby vlasti před svými, a to i za cenu nasazení vlastního života.
Vojenská přísaha
„Já, voják, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrný České republice.
Budu vojákem statečným a ukázněným, budu plnit úkoly ozbrojených sil a budu dodržovat právní a vojenské předpisy.
Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně, připravovat se k obraně České republiky a budu ji bránit proti vnějšímu napadení.
Pro obranu vlasti jsem připraven nasadit i svůj život.
Tak přísahám!“
(Pozn.: platná od 1. 7. 2016)
Vojenská přísaha je trvalá smlouva mezi občany ČR a vojáky (vč. zálohy), kteří v životě dávají přednost potřebám vlasti před svými, a dobrovolně se vzdávají některých občanských práv a svobod. Vyzdvihuje připravenost vojáka bojovat a nasadit svůj život při použití vojenského úsilí ČR.
Kodex etiky vojáka
(Příručka vojáka AČR, 2015)
„Jako příslušník ozbrojených sil České republiky slibuji, že budu hájit zájmy České republiky a jejích občanů ve shodě se svým svědomím a přesvědčením a podle svých nejlepších schopností. Ve svém jednání se budu řídit právním řádem České republiky a předpisy ozbrojených sil. Budu sdílet, dodržovat a prosazovat hodnoty ozbrojených sil – odpovědnost, obětavost, odvahu, věrnost a čest. Budu plnit rozkazy velitelů a nadřízených a budu dbát na profesionální přístup k plnění svých povinností. Budu bránit svobodu a demokracii, v případě ohrožení vlastní nebo spojenecké země jsem připraven pro jejich obranu nasadit i svůj život.“
Odpovědnost a smysl pro povinnost
Podstatou této vlastnosti je zodpovědný postoj jedince k plnění povinností dle jeho nejlepších schopností. Samostatnost, iniciativa a tvořivý přístup jedince jsou významným projevem odpovědnosti.
Obětavost
Osobní zájmy vojáka jsou podřízeny zájmu vyššího celku. Proto nedílnou a důležitou součástí myšlení vojáka by mělo být správné řazení priorit jeho konání.
Odvaha
Je to odhodlání dělat, co je správné, a to i s vědomím nesení případných negativních následků. Tato hodnota je také důležitá při rozhodování velitele. Ten musí umět ve složitých a nebezpečných okamžicích převzít odpovědnost, rozhodovat a velet.
Věrnost
Je to oddanost vlasti a její armádě, která ji má bránit. Dále identifikace vojáka s osudem národa, armády, jednotky, velitele a dalších příslušníků celku.
Čest
Protíná všechny ostatní vlastnosti, které jsou součástí kodexu etiky vojáka. Čestný voják denně prokazuje své osobní kvality a čisté svědomí. Je tu pro dobro celku a ztotožňuje se se skupinovými, tedy vyššími hodnotami.
Tomáš Garrigue Masaryk
Citát„Nepotřebujeme mravnosti a náboženství abstraktně, v soustavách a v knihách, ale v životě, v hospodaření a v politice. Etika není pro psací stůl, náboženství není pro kostel.“