Kolik si vydělám
Za náročnou práci vás v armádě náležitě odměníme. Kromě základního platu dostanete spoustu finančních bonusů. Spočítejte si, na kolik si prací u nás můžete přijít. Služební tarif a tedy i výsledný čistý plat v uvedené podobě platí od 1. ledna 2025.
POZOR!
Kalkulačka je určena pro zájemce o službu. Těm řekne, kolik v určité hodnosti budou brát peněz po určitém počtu odsloužených let, pokud teď nastoupí do služby.
Kalkulačka naopak nemůže být určena pro vojáky, kteří již nějaký čas slouží, protože není schopna zohlednit jejich individuální kariérní postup. Pokud ji přesto ke zpětnému propočítávání platů využívají, mohou jim vycházet částky, které neodpovídají jejich skutečnému příjmu. Podrobné vysvětlení viz níže*.
(po započtení základních příplatků a příspěvků, z nichž se část nedaní)
Z čeho se váš plat skládá
Služební tarif | 31 810 Kč |
Výkonnostní příplatek 2 % | 0 Kč |
Stabilizační příplatek | 7 000 Kč |
Celkem hrubý plat | 38 810 Kč |
Příspěvek na bydlení (nedaní se) | 3 000 Kč |
Příspěvek na 0 členů rodiny (nedaní se) | 0 Kč |
Náhrada za dojíždění (nedaní se) | 0 Kč |
Čistý plat celkem | 34 042 Kč |
... a spoustu dalších benefitů
Plat profesionálního vojáka tvoří jednak tzv. služební tarif, jednak řada příplatků a příspěvků – za výkonnost, za službu spojenou s mimořádnou zátěží, příspěvek na bydlení, stabilizační příspěvek aj. Armáda svým lidem přispívá na dojíždění, kde hraje roli vzdálenost, plat roste i s každým dítětem.
Představu o tom, kolik byste si v uniformě vydělali, si můžete udělat s pomocí platové kalkulačky na začátku této stránky. Ale pozor! Jde o orientační údaje. Na skutečnou výši příjmu má vliv třeba už zmiňovaný počet dětí, délka případného dojíždění, služební hodnocení vojáka atd.
Z kalkulačky už jste určitě poznali, že zásadní vliv na výši vaší výplaty bude mít hodnost, v níž budete sloužit. Tu nástupní sami neovlivníte, ale to, jestli a jak rychle budete postupovat směrem vzhůru, už ovlivnit můžete. Po jaké době má voják šanci na povýšení, co musí splnit a jaké jsou podmínky pro jeho postup ze „stříbrných“ hodnostních sborů do sborů „zlatých“? Podrobně a srozumitelně popsané to najdete tady.
Náborový příspěvek
Příjemný bonus při přechodu z civilu do uniformy.
Náborový příspěvek dostávají vojáci, kteří nastupují na pozice vyžadující vysokou specializaci (specialisté IT, lékaři a všechny vysokoškolské a středoškolské pozice obecně) nebo pokud se jedná o nedostatkovou odbornost. Příspěvek se vztahuje také na šoféry s řidičákem skupiny C, pokud je na dané místo potřeba. Je-li pro armádu prioritní doplnit stavy u konkrétních útvarů, vyplácí náborový příspěvek tam. Je proto třeba sledovat aktuální nabídku.
Výše náborového příspěvku závisí na vzdělání, které je pro danou pozici stanoveno, a na délce služebního poměru, na niž je s vojákem uzavřena smlouva. Může se tak pohybovat od 30 tisíc korun u vyučeného uchazeče, který se zavázal sloužit dva roky, až po 250 tisíc u vysokoškoláka, který má smlouvu podepsanou na osm let.
Vyplacená částka podléhá zdanění.
Příspěvek se nevyplácí celý najednou, ale postupně: 20 % po 6 měsících, 30 % po 12 měsících, 50 % po 24 měsících od povolání do služebního poměru.
Na náborový příspěvek nemá nárok ten, kdo absolvoval vojenskou nebo policejní školu.
*Proč vychází vojákům, kteří už nějaký čas slouží, při zpětném použití kalkulačky nereálná čísla?
Představme si, že voják slouží například již osm let. Nastoupil do hodnosti svobodníka, poté byl povýšen na desátníka a nyní má hodnost četaře. Výkonnostní příplatek, který se v letech načítá, se mu v různých letech služby vypočítával z různě vysokých platů dle aktuální hodnosti. V závislosti na služebním hodnocení také voják nemusel mít každý rok výkonnostní příplatek ve výši 2 %, ale mohl být nižší. Navíc i základní tarif pro jednotlivé hodnosti se v letech opakovaně měnil a je teď vyšší. Pokud ovšem voják zadá do kalkulačky svoji současnou hodnost, bere ji kalkulačka jako počáteční a výkonnostní příplatek pro osm odsloužených let vypočítá z tarifu odpovídajícího dnes této hodnosti. Ten je ovšem významně vyšší, než když voják před osmi lety nastupoval. Tím vzniká rozdíl, který při delší službě může dosáhnout řádově tisíců korun.
Jde jen o jedno z možných vysvětlení, proč kalkulačku nelze využít pro výpočet příjmu se zadáním odsloužených let zpětně. Dalším faktorem, který mohl ovlivnit stávající příjem déle sloužícího vojáka, je například to, zda (ne)byl v průběhu odsloužených let dočasně „určen do dispozice“, na mateřské či rodičovské dovolené atd.