poz_533_prbps_x7.svg

533. prapor bezpilotních systémů je nový útvar Armády České republiky, který se zabývá vzdušným průzkumem s využitím bezpilotních letounů a dronů. Tento prapor vznikl k 1. lednu 2020 v Prostějově na základech tamní roty, která se do konce roku 2019 této činnosti věnovala jako součást zdejšího 102. průzkumného praporu.

Prapor má čestný název „generálmajora in memoriam Josefa Dudy“ a jeho mottem je „Dextero tempore“ (V pravý čas). Prapor má k dispozici několik typů bezpilotních systémů, například Raven RQ-11B, který je schopen přenášet obraz v reálném čase a má zabudovanou GPS navigaci a laserový značkovač. Prapor se buduje, v roce 2025 má být hotov a v té době má mít zhruba 300 vojáků. Prapor je určen především pro podporu jednotek 4. BÚU a 7. BÚU.

Struktura útvaru

53. pluk průzkumu a elektronického boje

Jednotku tvoří celky, kam patří velení a štáb, centrum Intelligence, Surveillance and Reconnaissance (ISR) a jednotlivé prapory.

102. průzkumný prapor

Jednotky 102. průzkumného praporu v Prostějově jsou schopny plnit úkoly hloubkové, bojové a úkoly zpravodajství z lidských zdrojů.

532. prapor elektronického boje

532. prapor elektronického boje je jednotka Armády České republiky, která se zabývá průzkumem a rušením elektromagnetického spektra.

533. prapor bezpilotních systémů

Prapor má k dispozici několik typů bezpilotních systémů, například Raven RQ-11B, který je schopen přenášet obraz v reálném čase.

Centrum ISR

Centrum ISR je prvkem, který se specializuje na oblast vojskového zpravodajství, sledování a průzkumu (Intelligence, Surveillance and Reconnaisance) k podpoře úkolových uskupení AČR a všech stupňů velení AČR. Je nositelem expertních schopností v jednotlivých oborech zpravodajského zabezpečení AČR, realizuje shromažďování a zpracování dat, tvorbu zpravodajských produktů, školení a odbornou přípravu personálu do zahraničních operací.

Sdílejte