Perimetr
Ponořte se do nitra Armády ČR s novým dokumentárním cyklem České televize Perimetr.
V jednotlivých reportážích vám odhalíme zajímavosti z historie vojenství, principy, na kterých současná armáda funguje, prozkoumáme náplň její práce a podíváme se na to, s jakým vybavením a výzbrojí provádí cvičení a operace.
113Cvičení Steadfast Defender
Téměř pět měsíců probíhalo po celé Evropě největší cvičení NATO za poslední desetiletí. Dohromady 120 tisíc vojáků. Podívejte se, jak se do cvičení zapojili čeští vojáci.
112Listopad 1989 a naše armáda
Existovala reálná možnost, že by v listopadu 1989 nasadili komunisté armádu proti svým občanům? A jak vše vnímali tehdejší vojáci? Na tyto otázky odpovídá historik VHÚ Praha Prokop Tomek.
111Výzbroj a krejčovna Hradní stráže
Víte, na koho se spoléhají vojáci Hradní stráže, když jdou do služby? Je to krejčová. Dohlíží, aby uniformy byly vyžehlené a nechyběly knoflíky. S reportéry pořadu Perimetr si prohlédněte pušky a šavle, které vojáci používají k ceremoniálním účelům. Ale ukážeme vám i zbraně Hradní stráže, které budí respekt u potencionálních útočníků.
110Vojenská muzea
Vojenský historický ústav Praha provozuje tři muzea a dva památníky. Reportéři pořadu Perimetr vás provedou Armádním muzeem na Žižkově, Leteckým muzeum Kbely a Vojenským technickým muzeem Lešany. Vstup do všech muzeií je zdarma.
109Základy manipulace se zbraní
Střelecká příprava je hlavní náplní výcviku všech vojáků. Hlavní zásady manipulace se zbraní vám představí vrchní praporčík 4. brigády rychlého nasazení nadpraporčík Michal Baka.
1084. brigáda rychlého nasazení
Byl to jeden z prvních útvarů, který vznikl po rozdělení Československa. Je to jeden ze tří manévrových prvků Armády ČR, tedy bojových jednotek. Jeho vojáci se účastnili všech zahraničních misí, do kterých se ČR zapojila. V pořadu Perimetr se dozvíte, proč si 4. brigáda rychlého nasazení dala motto „Tam, kde jiní nestačí“.
107Plzeňské oslavy vítězství
Reportéři pořadu zmapovali Slavnosti svobody v Plzni, kterých každoročně se účastní také vojáci se svou technikou.
106Vojenské memorandum 1968
Na jaře roku 1968 vypracovali vojáci a historici Vojenské politické akademie dokument, ve kterém popisovali Československo jako zemi, která má odlišné zájmy než ostatní země Varšavské smlouvy. Jak po srpnové okupaci dopadli autoři Memoranda 1968 vypráví v pořadu Perimetr historik VHÚ Praha Prokop Tomek.
105Prapor podpory nasaditelných sil
Jeden z nejmladších armádních útvarů najdete v Rakovníku. Jeho hlavním cílem je doprovod a podpora konvojů spojeneckých armád přes naše území a případně i mimo naše hranice. Prapor podpory nasaditelných sil ovšem nezabezpečuje jen ubytování, ale také rekognoskuje terén, např. nosnost mostů na trase přesunu.
104Vozidlo Titus
K zajištění podpory velení a ke spojení s jednotkami či ke koordinaci palebné podpory využívají vojáci kolové obrněné vozidlo Titus. Má lepší balistickou ochranu než další armádní vozidla Pandur a Iveco a vyniká skvělými manévrovacími schopnostmi.
103Generál František Moravec
Stojí za atentátem na Reinharda Heydricha a za dalšími výsadky do protektorát. Jeden z největších československých zpravodajců se zapojil i do boje proti komunistickému režimu. O brigádním generálovi Františku Moravci si s reportérem pořadu Perimetr povídali historici VHÚ Praha.
102Odstřelovači v Armádě ČR
Mají za úkol zlikvidovat na dálku nejen nepřátelské vojáky, ale také protiletadlové komplety či radarové systémy. Odstřelovači však mají i jiné úkoly, zejména pozorování bojiště. Své odstřelovače a zbraně v pořadu Perimetr představili vojáci 4. brigády rychlého nasazení a 601. skupiny speciálních sil.
101Vojenská střední škola Ministerstva obrany v Moravské Třebové
Jak se studuje na jediné vojenské střední škole v České republice? Reportáž vás seznámí s Vojenskou střední školou a Vyšší odbornou školou Ministerstva obrany v Moravské Třebové.
100Motocyklová jednotka Hradní stráže
Na motocyklech jezdí vojáci Hradní stráže už od roku 1926. Slouží hlavně k doprovodu prezidenta republiky a čelných představitelů cizích států při oficiální návštěvě České republiky. Zajímá vás, v čem se liší policejní verze motocyklů od těch civilních?
99Armáda na školách – Naše stopy v NATO
Prezentace Armády České republiky ve školách zaujala i Českou televizi. Reportéři pořadu Perimetr se společně s žáky Základní školy Zárečná Tachov seznámili s projektem Naše stopy v NATO, který dětem představuje roli české armády v Severoatlantické alianci. A připomíná jim, že jsme členy NATO už 25 let.
98Vojenská autoškola Vyškov
Vojáci zde mohou získat řidičské oprávnění nejen na bojová vozidla, ale také na motorky, osobní a nákladní automobily. Podívejte se do vojenské autoškoly ve Vojenské akademii ve Vyškově.
97Výcvik aktivní zálohy – přežití v horských podmínkách
Svou aktivní zálohu má i prostějovský 102. průzkumný prapor. Jeho záložáci však musí počítat s náročným výcvikem. Reportéři pořadu Perimetr sledovali výcvik záložáků v Krkonoších, kde se učili dovednostem pro horské podmínky.
96CBQ boj v budově
Dobývání budovy silou trénují vojáci ve speciálních budovách "kill house". Umožňuje výcvik s ostrou municí i variabilní přestavení stěn a vstupů, aby bylo možné provádět úkoly jako v reálném prostorů. Své zkušenosti z CQB boje v budově sdělovali příslušníci 601. skupiny speciálních sil.
95Civilisté děkují
Iniciativa „Civilisté děkují“ má za cíl skrze média, sociální sítě a příběhy vojáků sdělit civilnímu obyvatelstvu, jako moc Armáda ČR funguje profesionálně a jak je připravena na výzvy současnosti i budoucnosti. Reportéři se potkali s organizátory iniciativy, fotografkou Janou Štukovou a kameramanem Adrejem Štukem.
94Vojenská pomoc Izraeli
Bez pomoci Československa by pravděpodobně stát Izrael v roce 1948 neodolal útoku arabských zemí. Čechoslováci vycvičili izraelské piloty, pozemní specialisty a další dobrovolníky. A židovská armáda od nás obdržela velké množství zbraní a armádní techniky. Proč o rok později tato pomoc skončila a komunistické Československo začalo podporovat nepřátele Izraele, odpovídá v reportáži z pořadu Perimetr historik VHÚ Praha Jiří Rajlich.
93Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení
Jak reagovat při napadení chemickou, biologickou či jadernou zbraní? S těmito scénáři pomáhá NATO Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení. V reportáži se dozvíte, že centrum pomáhalo také nemocnicím v době pandemie Covid.
92Seskoky průzkumníků v horách
102. průzkumný prapor se stal první jednotkou Armády ČR, která byla jako celek vysazena na plnění úkolů v horském prostředí. V Krkonoších seskočili vojáci do nadmořské výšky 1350 metrů nad mořem. Jaké úkoly tam průzkumníci plnili?
91Velitelství výcviku - Vojenská akademie Vyškov
Začíná zde kariéra každého vojáka, ale příslušníci armády se zde vzdělávají i v průběhu celé služby. Instruktoři je učí ovládat zbraňové stanice či protiraketové komplety, skákat padákem či řídit bojová vozidla. Vojenská akademie ve Vyškově pořádá ročně 650 kurzů pro 20 tisíc vojáků.
90Armádní sportovní centrum Dukla
Připravuje sportovce na reprezentaci na těch nejvyšší sportovních soutěžích, jako jsou olympijské hry či mistrovství světa. Musí všichni sportovci ASC Dukla projít vojenským výcvikem?
89Výběrové řízení k 601. skupině speciálních sil
Jak se stát příslušníkem speciálních sil? Může to být běh i na několik let. Každopádně uchazeči musí projít náročným výběrovým řízením a splnit kritéria, která jsou vysoko nad armádními limity.
88Milovice – vojenská základna od roku 1904
Vojenský výcvikový prostor v Milovicích vznikl před 120 lety, tedy ještě za Rakousko-Uherska. Využívala jej prvorepubliková i poválečná československá armáda, ale také Wehrmacht a po srpnu 1968 také sovětská armáda. O Milovicích jsme se v pořadu Perimetr bavili s historiky VHÚ Praha Karel Straka a Prokop Tomek.
87Hradní stráž
Nejsou jen pro okrasu Pražského hradu. Jejich hlavní náplní je ochrana prezidenta, Pražského hradu, zámku Lány a dočasných sídel prezidenta, která probíhá běžně v maskáčích. Nechybí odstřelovači či psovodi se psy. V pořadu Perimetr se dozvíte, že vojáci Hradní stráže vyjíždí i do zahraničních operací.
86Kredity pro studenty v aktivní záloze
Jak zatraktivnit službu v Aktivní záloze pro studenty vysokých škol? Cestu nám ukazuje Institut politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Pokud studenti absolvují cvičení u AZ v délce minimálně 7 dnů v rámci volitelného předmětu "Praxe u AČR", obdrží 3 kredity.
85Poslední vojáci v základní vojenské službě
Poslední výkřiky "Civil!" se na nádražích České republiky ozvaly na konci roku 1999. Proč byla zrušena základní vojenská služba, vysvětluje v pořadu Perimetr historik VHÚ Praha Jaroslav Láník.
84Aktivní záloha – pomoc ukrajinským vojákům
Záložák nadporučík Jan Heřmánek ve svém volném čase slouží nejen vlastní zemi, ale pomáhá také válkou postižené Ukrajině. Jako místopředseda spolku Team 4 Ukraine organizoval sbírku, ze které se ukrajinským vojákům pořídil zdravotnický materiál.
83Aktivní záloha Ozbrojených sil ČR
Již 20 let slouží v Aktivní záloze Ozbrojených sil ČR dobrovolníci z řad občanů. V současnosti existuje 56 jednotek AZ. Jak vnímají záložníci službu státu, sledujte v pořadu České televize Perimetr.
82Nouzové postupy při opuštění letadla
Víte, že se z gripenu může pilot katapultovat, i když je otočený hlavou k zemi a letoun se nachází jen 100 metrů nad zemí? Reportáž z pořadu Perimetr popisuje nouzové postupy při opuštění letadla.
81Bojové vozidlo pěchoty BVP 2
Než se 71. mechanizovaný prapor vybaví moderními bojovými vozidly CV90 musí vojáci spoléhat na již zastaralá BVP-2. Jaké jsou jeho hlavní výhody i nevýhody těchto bojových vozidel pěchoty, zjistíte v reportáži z pořadu Perimetr.
80Armádní nože
Bodáky, útočný nůž, vojenský obranný nůž a další speciální nože. Podívejte se v reportáži z pořadu Perimetr, jak se vyvíjely armádní nože a jaké chladné zbraně dnes používají vojáci Armády ČR.
79Demarkační linie 1945
Proč spojenci v květnu 1945 stanovili demarkační linii tak, že rozdělovala území Československa na dvě sféry vlivu? A proč se nezměnila v Železnou oponu, jako tomu bylo na území Německa? Na tyto otázky v pořadu Perimetr odpovídá historik VHÚ Praha Jiří Plachý.
78Speciální síly Armády České republiky
Nejlépe vycvičení vojáci se speciálními schopnostmi, kteří jsou schopni rychle a efektivně zasáhnout téměř v jakékoliv situaci. Jsou připraveni plnit politicky citlivé úkoly nebo úkoly spojené s vysokou mírou rizika. Za Speciálními silami Armády ČR dorazili reportéři pořadu Perimetr.
77Univerzita obrany
Specifikem studia na Univerzitě obrany je, že zdokonaluje studenty nejen ve vojenských technologiích, ale učí je i ve vojenských dovednostech, jako jsou střelby či přežití v přírodě. S pořadem Perimetr jsme se podívali na naši jedinou vojenskou vysokou školu.
76Vozidlo Kajman
Základní bojovou sestavu výsadkové čety komanda 43. výsadkového pluku tvoří vozidla Land Rover Defender 130 Kajman. Podívejte se v reportáži z pořadu Perimetr, jak si výsadkáři vozidla upravili, aby mohli provádět bojovou činnost po dobu 48 hodin bez zásobení.
75Výcvik výsadkářů a kurz přežití
Padákové houpačky a trenažéry, seskok na padácích s kruhovým i obdélníkovým vrchlíkem, ale také kurz přežití, tzv. S.E.R.E. To vše obnáší výsadková příprava. V pořadu ČT Perimetr se dozvíte, že se netýká jen výsadkářů, ale i leteckého personálu včetně studentů Univerzity obrany, kteří chtějí být piloty.
74Československé opevnění – val na obranu republiky
Proč se měla československá obrana za 1. republiky spoléhat nikoliv na těžké, ale jen na lehké opevnění? A odkud se vzal název řopík? To vám v pořadu České televize Perimetr prozradí historici VHÚ Praha.
73211. taktická letka
Je to jediná česká letka, která používá letouny JAS-39 Gripen. Má za úkol chránit vzdušný prostor ČR, ale i okolních států. V pořadu Perimetr se seznámíte s technickým personálem 211. taktické letky – se specialisty na drak, motor, výškovou výstroj, aviatický či katapultážní systém.
72Technika speciálních sil
Čtyřkolky, sněžné skútry, rychlé útočné čluny či speciálně upravená vozidla IVECO a Mercedes. Reportéři pořadu Perimetr se podívali na speciální vybavení 601. skupiny speciálních sil.
71Kybernetické síly a informační operace
Informační a kybernetické síly jsou nejmladším druhem vojsk v Armádě České republiky. Zaměřují se na detekci a boj s kybernetickými hrozbami, ale vedou také informační operace směrem k veřejnosti. Sledujte další reportáž z dokumentárního cyklu České televize Perimetr.
70Naši vojáci v srpnu 1968
Proč se nepostavila československá armáda invazi vojsk Varšavské smlouvy? A jak na příchod cizích armád reagovali naši vojáci? O tom v pořadu Perimetr vypráví historik Vojenského historického ústavu Prokop Tomek.
69Výstroj pilotů
V čem se liší letecká kombinéza pro lety nad zemí a ta pro lety nad mořem? Co všechno najdou piloti gripenů ve svých kapsách? A proč si oblékají anti-G kalhoty? Na tyto otázky vám v pořadu Perimetr odpoví kapitán Ondřej Španko z 21. základny taktického letectva.
6871. mechanizovaný prapor
71. mechanizovaný prapor patří k hlavní manévrové síle armády. V budoucnu bude vyzbrojen moderními pásovými vozidly CV90. V pořadu Perimetr se přesvědčíte, že jeho vojáci dokáží plnit úkoly i se stávající zastaralou technikou.
67Virtuální výcvik pro moderní armády
Letecké simulátory. Simulátory tanku, BVP či vozidel Tatra a Land Rover. Simulátory střeleckého výcviku. Tyto moderní technologie pro Armádu ČR navrhuje, vyvíjí a vyrábí česká firma VR Group, a.s. Za dceřinou společností státního podniku LOM Praha se vypravil štáb pořadu Perimetr.
66Americká armáda v západních Čechách
Osvobození západních a jihozápadních Čech americkou armádou mělo pro Čechy historický význam. V pořadu ČT Perimetr o americké armádě a generálu George Smith Pattonovi hovoři historik VHÚ Praha Tomáš Jakl.
65Kurz základní přípravy
Co musí absolvovat každý zájemce o službu v armádě? Úspěšně projít Kurzem základní přípravy. Jaká velká je to výzva a jak tento výcvik probíhá očima účastníků kurzu i profesionálních vojáků, uvidíte v pořadu ČT Perimetr.
64Komando 43. výsadkového pluku
Je to hlavně o týmové spolupráci. Musíte si navzájem věřit a mít parťáky, kteří vám kryjí záda. Takto svou profesi popisují příslušníci 43. výsadkového pluku v pořadu Perimetr.
63Dezinformace, fake news, informační válka
Informační válka je součástí hybridního působení. Útočníci k tomu využívají moderní technologie, včetně umělé inteligence. Jak se manipulaci bránit a v čem spočívá "Program digitální ochrany vojáka", vám v pořadu Perimetr vysvětlí vojáci Velitelství informačních a kybernetických sil.
62Zbraně speciálních sil
Pistole, kulomety, granátomety, protitankové zbraně i raketové komplety. Podívejte s pořadem ČT Perimetr na zbraně vojáků 601. skupiny speciálních sil.
61Vojenský fond solidarity
Pomáhá vojákům i válečným veteránům a jejich rodinám v tísni. Díky Vojenskému fondu solidarity mohlo dojít k nákladné lékařské péči, bezbariérové úpravě, nákupu zdravotních pomůcek a dalšího vybavení pro rodiče těžce postižených dětí. Více o VFS se dozvíte v reportáži z pořadu ČT Perimetr.
60Bombardování českých měst v roce 1945
Ve středu 9. května 1945 začalo masivní bombardování Mladé Boleslavi, Mělníka a některých dalších českých měst sovětským letectvem. Proč k takovému útoku došlo den po kapitulaci německých vojsk hovoří v pořadu Perimetr historici Vojenského historického ústavu Praha.
59Letečtí návodčí
Propojují zemi a vzduch, koordinují letecké prostředky nebo navádí palbu na cíl. Musí být schopni efektivně doplnit jakoukoliv jednotku v České republice. Další díl pořadu Perimetr se věnuje leteckým návodčím neboli JTAC.
58Rizika a hrozby v kyberprostoru
V kyberprostoru na nás číhají různé bezpečnostní hrozby. Podvodné mohou být emaily, SMS zprávy, ale dokonce i volání. Jak se bránit phishingu vám v pořadu Perimetr radí kapitán Ondřej Zderčík z Centra kybernetických sil Armády ČR.
57Minomety 43. výsadkového pluku a speciálních sil
Minomet je jeden z nejdůležitějších prostředků palebné podpory hlavně proto, že je snadno přepravitelný. Tyto účinné zbraně dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 8 km. V dalším dílu pořadu vám představí své minomenty vojáci 43. výsadkového pluku a z 601. skupiny speciálních sil.
56Letecká záchranná služba Armády ČR
Osádku Letecké záchranné služby Armády ČR tvoří pět lidí: kapitán, druhý pilot, palubní technik, lékař a zdravotní sestra. Letecká záchranná služba zachraňuje životy v nepřístupném terénu a vyráží do vzduchu do 3 minut od obdržení signálu. Co vše musí ještě zvládnout?
55Sedmidenní válka o Těšínsko
Krátce po vzniku Československa čekal naši zemi střet s Polskem, které si nárokovalo Těšínsko, kde žila početná polská menšina. Do bojů se zapojili českoslovenští legionáři a čeští dobrovolníci. Jak konflikt skončil, vám prozadí historici VHÚ Praha.
54Výcvik ukrajinských vojáků
Ve vojenském újezdu Libavá probíhá v rámci mise EU výcvik ukrajinských vojáků. Na našem území jsme jich vycvičili už 4500. Vojáci přijíždí do ČR po 2 měsíčním základním výcviku a u nás je čeká několikatýdenní taktická příprava, kterou přizpůsobujeme aktuálním potřebám ozbrojených sil Ukrajiny. Jak tento výcvik probíhá, vám prozradí instruktoři Armády ČR.
53Evakuační zavazadlo
Co všechno si sbalit, pokud dojde k evakuaci obyvatel? Doklady, brýle, hygienické potřeby, lékárničku, vodu, trvanlivé potraviny, nádobí, náhradní oblečení, deku či spacák, karimatku, pláštěnku, baterie, nůž a powerbanku. Více se dozvíte v reportáži z dokumentárního cyklu ČT Perimetr.
52252. protiletadlový raketový oddíl
Profil vojáka z protiletadlového raketového oddílu se nachází někde mezi IT specialistou a vrcholovým sportovcem. Musí být dostatečně zdatní, aby unesli raketové systémy, držet krok s ostatními jednotkami pozemních sil a zároveň mít technickou zručnost. Další díl pořadu ČT Perimetr představí 252. protiletadlový raketový oddíl.
51Detekční přístroje libereckých chemiků
Seznamte se s detektory a identifikátory bojových a toxických látek, které používají vojáci z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. V pořadu ČT Perimetr nechyběl ani robot, kterého mohou liberečtí chemici vyslat na průzkum do vzdálenosti až 200 metrů.
50Odbojová skupina Zbojník
V roce 1940 založili mladí skauti odbojovou skupinu Zbojník, která později přerostla v Zpravodajskou brigádu. Ta zásobovala informacemi náš exil v Londýně a aktivně se zapojila do Pražského povstání. Více v reportáži z dokumentárního cyklu ČT Perimetr.
49Bojová potravinová dávka
Žádné konzervy či mražené polotovary. Vojáci v poli se mohou těšit na jídla připravená z čerstvých surovin. Balíček navíc obsahuje samoohřev umožňující vojákům jednoduchou přípravu teplého jídla. Pojďte s námi do pořadu ČT Perimetr ochutnat bojovou potravinovou dávku.
48Dělostřelecká vozidla
Jak dělostřelci zaměřují cíle? Průzkumný systém LOS M detekuje nepřítele a pomocí vozidla LOV IVECO posílají vojáci přesné souřadnice do místa koordinace palebné podpory, které se nachází ve vozidle TITUS. Právě tuto techniku vám představí pořad ČT Perimetr.
47Samohybná kanónová houfnice DANA
S houfnicí DANA mohou dělostřelci palbu zaměřovat přímo na cíl nebo provádět nepřímou palbu na vzdálenost až 20 km. Její obsluhu tvoří pět členů: řidič a velitel děla, časovač děla, operátor (nebo také nabíječ) a mířič děla. Přinášíme další reportáž z dokumentárního cyklu ČT Perimetr.
46doarmady.cz
Webová stránka doarmady.cz vás provede světem armády. Najdete tam přehled vojenské techniky a zbraní, rozmístění útvarů, volné pozice, ale také vše potřebné k přijetí do armády nebo aktivní zálohy. Virtuální náborové středisko bylo otestováno reportéry z pořadu ČT Perimetr.
45Kurz Combat Life Saver
Jak vypadá bojová medicína? Jak zastavit masivní krvácení nebo zprůchodnit dýchací cesty? To se v kurzu CLS učí vojáci i příslušníci aktivní zálohy. Nejde přitom o zdravotníky, ale o samotné vojáky v boji, kteří provádí život zachraňující úkony. V pořadu ČT Perimetr vám ukážeme, jak se učí zachraňovat lidský život.
44Osudy devatenácti povstalců
Během bojů na pražských barikádách v květnu 1945 padlo v boji nebo bylo německými jednotkami zavražděno na 3000 českých vlastenců. Pořad ČT Perimetr se snaží objasnit osud povstalců, kteří bránili nádraží v Dejvicích. Těla 19 zmizelých povstalců se však nikdy nenašla.
43Rozcvičení před zátěží
Rozcvičení je příprava organismu na následující tělesnou zátěž. Správné cviky vám v pořadu ČT Perimetr představí lektoři tělesné přípravy z Vyškova.
42222. vrtulníková letka
Létající hroši neboli 222. vrtulníková letka, je schopna s vrtulníkem Mi-171Š doletět na ta nejnemožnější místa a vyzvednout a nasadit vojáky tam, kde je třeba. Více v reportáži z pořadu ČT Perimetr.
41Technika 14. pluku logistické podpory
Seznamte se s těžkou technikou našich logistiků: multilift, hákový či boční kontejnerový nakladač, vojenský tahač. Pořad ČT Perimetr vás provede i pojízdnou dílnou Armády ČR.
40Vznik výsadkového vojska
Podívejte se s pořadem ČT Perimetr na historii výsadkového vojska. Jak musela být upravena vozidla pro letecký výsadek a jak probíhal jejich výcvik ve čtyřicátých letech minulého století?
39RBS-70
Pokud raketa mine letecký cíl, přesto jej může zničit. Jak je to možné? To vám prozradí strakoničtí protiletadlovci v další díle pořadu ČT Perimetr.
38Boj zblízka
Systém na bázi Musado je zaveden v armádě od roku 1994. Jeho cílem je likvidace nepřítele. Naši vojáci vám v pořadu ČT Perimetr ukáží, jak jednoduše se dá bránit při napadení.
37Pražské barikády
První barikády postavili v Praze Němci, od 5. května 1945 je začali stavět Pražané. Samotné barikády nebyly pro německé síly tak velkou překážkou, tím byli povstalci, kteří německé vojáky ostřelovali z okolních domů a dalších opěrných bodů. Více o roli barikád během Květnového povstání v pořadu ČT Perimetr.
36Balistická ochrana vojáka
Jak se liší balistická vesta a přilba, kterou z nich nosí průzkumáci, osádky bojových vozidel a ostatní vojáci? A proč nosí vojáci brýle? Dozvíte se v reportáži ČT z dokumentárního cyklu Perimetr.
3573. tankový prapor
Kdo chce sloužit u tankistů, musí být nejen srdcařem, ale i fyzicky zdatný. V případě konfliktu se z tankistů stávají králové bojišť a čekají je ty nejtvrdší boje v první linii. V dalším díle pořadu ČT Perimetr jsme se podívali k 73. tankovému praporu v Přáslavicích.
34Vrtulníky Viper a Venom
Unikátní rychlost a obratnost, digitální displej v kokpitu a senzorové vybavení, které umožnuje zasáhnout cíl napoprvé. To jsou hlavní výhody moderních vrtulníků Viper a Venom, které letos převzala Armáda ČR. S piloty a palubními techniky 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou hovořil reportér pořadu ČT Perimetr.
33Pozorovací přístroje
Vojenský dalekohled, pozorovák, optoelekronické pozorovací přístroje a prostředky pro noční vidění. Tak tyto pozorovací přístroje vám představí vojáci 102. průzkumného praporu Prostějov v dalším díle pořadu ČT Perimetr.
3214. pluk logistické podpory
Bez nich by žádná operace nemohla proběhnout. Vojáci by neměli co jíst, čím střílet a jejich stroje by neměly na co jezdit. 14. pluk logistické podpory navštívil štáb pořadu ČT Perimetr.
31Námořníci na Jadranu
Naše země sice nemá moře, přesto v naší historii najdeme spoustu českých námořníků. Ve válečném loďstvu Rakousko-Uherska sloužilo šest tisíc Čechů. Proč tomu tak bylo, se dozvíte v pořadu ČT Perimetr.
30Podpora válečných veteránů
Válečné veterány si nepřipomínáme jen na pietních akcích. Snažíme se jim také aktivně pomáhat. S pořadem ČT Perimetr jsme se podívali do Komunitních center pro válečné veterány a na nový projekt Odboru pro válečné veterány a válečné hroby, který tuto péči rozšíří.
29Odsun raněného
Jakým způsobem odsouvají vojáci raného z bojiště? Plížením, plazením, po čtyřech, tažením za vestu, nesením na zádech, Rautekovým manévrem, prostou podporou či klasickým ponosem. Jak na to nám názorně předvedou instruktoři z Vyškova v pořadu ČT Perimetr.
28Javor 51
V Míšově v Brdech se nachází jediný unikátně zachovalý bývalý sklad jaderné munice na světě, který je přístupný veřejnosti. S pořadem ČT Perimetr jsme se do tohoto objektu s krycím názvem Javor 51 podívali.
27Prostředky detekce min a odminování
MIMID, Vallon, Božena 5. To jsou pomocníci našich pyrotechniků při hledání nevybuchlé munice a min a pro jejich odstraňování. Další díl pořadu ČT Perimetr popisuje práci našich vojáků z 15. ženijního pluku Bechyně.
2613. dělostřelecký pluk
Co musí umět velice dobře dělostřelci? Především dobře počítat. V dalším díle pořadu ČT Perimetr se podíváme do Jinců k 13. dělostřeleckému pluku.
25Zásady přežití v přírodě
Co dělat, když se ztratíte v přírodě? A co byste si před výletem měli určitě vzít s sebou? V dalším díle pořadu ČT Perimetr vám vojáci poradí, jak si v lese vybudovat přístřešek či jak rozdělat oheň.
2431. pluk radiační, chemické a biologické ochrany
Byli první jednotkou v novodobé historii, která byla nasazena do zahraniční operace. Od té doby si liberečtí chemici prošli řadou misí a jsou oporou našim aliančním partnerům. V pořadu ČT Perimetr se dozvíte i o jejich roli v civilním životě.
23Vojenští kaplani
Vojenští kaplani doprovázeli vojáky už v rakousko-uherské armádě. Duchovní služba byla součástí Československé armády také za první republiky. A v současné armádě byla obnovena po pádu komunistického režimu. Pořad ČT Perimetr vám představí vojenské kaplany nejen jako parťáky vojáků, ale také jako hrdiny odboje za 2. světové války.
22Tanky T-72 a Leopard 2A4
Víte, kolik typů tanků má v současné době Armáda ČR? Nyní disponuje dvěma – sovětskou konstrukcí T-72 a německým tankem Leopard 2A4. Jaké jsou však mezi nimi rozdíly? A jaké výhody a nevýhody sebou jednotlivé typy přináší? O tom vám více řeknou tankisté ze 73. tankového praporu Přáslavice v pořadu ČT Perimetr.
21Letištní hasičská jednotka Čáslav
Věděli jste, že v Armádě ČR slouží i hasiči? Na leteckých základnách jsou připraveni zasáhnout při haváriích letounů. Více v reportáži ČT z cyklu Perimetr.
20Legiovlak
Po českých kolejích se prohání vlak s československými legionáři, respektive jeho replika tzv. Legiovlak. V něm Československá obec legionářská ukazuje, jak žili a bojovali vojáci Československých legií v Rusku. Sledujte reportáž ČT z cyklu Perimetr.
19Ruční zbraně
Proč vojákům stačí jen pistole v menší velikosti CZ P-10 C? A jakým příslušenstvím lze doplnit útočnou pušku CZ 805 BREN 2? Další díl pořadu ČT Perimetr představí ruční zbraně Armády ČR.
18Orientace v mapě a v terénu
Co když se vám v přírodě vybije mobil s navigací? Vojáci Armády ČR vás poučí, jak se zorientovat v terénu s mapou nebo i bez mapy. Sledujte reportáž z pořadu ČT Perimetr.
1742. mechanizovaný prapor
V jejich garážích najdete Pandur a další těžkou techniku. Mají za sebou řadu zahraničních operací, a to včetně mise v Afghánistánu. Právě tam zažili vojáci této jednotky nejtěžší chvíle – přišli o své kamarády. S pořadem ČT Perimetr jsme navštívili 42. mechanizovaný prapor Tábor.
16Sanace vojenského újezdu Brdy
Přes devět desetiletí dopadaly do vojenského prostoru Brdy dělostřelecké granáty a další munice. Některé z nich však nevybuchly. Dnes jsou velkou hrozbou pro návštěvníky již zrušeného vojenského újezdu. V pořadu ČT Perimetr jsme se podívali na práci bechyňských pyrotechniků, kteří brdské lesy a louky postupně čistí.
15Československé legie
Bez Československých legií by nevznikl samostatný stát Čechů a Slováků. S pořadem ČT Perimetr se podíváme za osudem legionářů, kteří bojovali na ruské, francouzské a italské frontě.
14Vojenské bezpilotní prostředky
Bezpilotní prostředky hrají klíčovou roli ve válce na Ukrajině. Také česká armáda má svou flotilu dronů. S dalším dílem reportážního cyklu ČT Perimetr se podíváme do Prostějova k 533. praporu bezpilotních systémů.
13Letouny 4. a 5. generace
Rozdíl mezi F-35 a JAS-39 Gripen je podobný jako za 2. světové války mezi Spitfirem a proudovou stíhačkou Luftwaffe. Letouny 4. a 5. generace srovnává další díl dokumentárního cyklu ČT Perimetr.
12Pontonová rota
Staví pontonové mosty a umí přes vodní překážku přepravit těžkou techniku Armády ČR i našich spojenců. Reportáž ČT z cyklu Perimetr představuje pontonovou rotu 15. ženijního pluku Bechyně.
11První pomoc při zástavě dechu a srdce
Jak poskytují vojáci první pomoci v boji? A jak by zachraňovali život zraněnému na ulici? V reportáži ČT z cyklu Perimetr nám příslušnici Armády ČR ukáží, jak postupovat při zástavě dechu a srdce.
10Osvobození Kyjeva 1943
6. listopadu 1943 českoslovenští vojáci jako první dosáhli centra Kyjeva – ukrajinské hlavní město bylo osvobozeno. S vynikajícím výcvikem a dobrou úrovní příslušníků 1. československé samostatné brigády vás seznámí reportáž z dokumentárního cyklu ČT Perimetr.
09Vybavení do přírody
Jak se správně vybavit na výlet, aby vás nezaskočilo počasí a nesli jste co nejlehčí zavazadlo. Dokument ČT z cyklu Perimetr vám ukáže, jak úsporně, ale efektivně si balí batoh naši vojáci, když jdou na jednodenní či vícedenní túru.
08Čeští vojenští pozorovatelé OSN
Nasazují vlastní život a slouží beze zbraně v nestabilních a rizikových oblastech pod mandátem OSN. Takto vypadá služba vojenských pozorovatelů. Česká armáda každoročně vysílá do těchto misí své vojáky. Pohled na jejich práci přináší reportáž ČT z cyklu Perimetr.
07Letecká bitva o Británii
Do letecké bitvy o Británii zásadním způsobem zasáhli také českoslovenští piloti. V dokumentárním cyklu ČT o naší slavné vojenské historii vypráví vojenský historik a expert na československé letce RAF. Navíc uvidíte dobové záběry i expozice z Vojenského historického ústavu Praha.
06Vojenské padáky
Jaké padáky používají naši vojáci? A proč je náročnější seskok s padákem typu křídlo? To vše se dozvíte od našich výsadkářů v dalším díle pořadu ČT Perimetr.
05Bojové vozidlo Pandur II
Reportéři ČT se v pořadu Perimetr podívali do útrob kolového bojového vozidla Pandur II.
04Získávání a úprava vody
Jak přežít v terénu bez pitné vody? Vojáci vám v reportáži ČT z dokumentárního cyklu Perimetr poradí, jak si v polních podmínkách upravit vodu z přírodních zdrojů.
03Anthropoid
Likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl jednou z nejvýznamnějších odbojových akcí nejen v českých zemích, ale i na světě. Reportáž ČT z cyklu Perimetr popisuje hrdinství parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a všech odbojářů, kteří jim pomáhali.
02Armádní muzeum Žižkov
Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov trvala téměř čtyři roky. Ale stála za to! Vojenský historický ústav Praha za ní získal první místo v kategorii Muzejní počin roku či titul Stavba roku 2022. V jednom z nejlepších evropských muzeí najdete na tři stovky vitrín s více než 7 000 exponáty, které propojují filmové ukázky či QR kódy s rozšířenými informacemi. Podívejte se do Armádního muzea s pořadem ČT Perimetr.
01Rota hloubkového průzkumu
Informace z týlu nepřítele jsou pro bojové operace nepostradatelné. Vojáci roty hloubkové průzkumu jsou na to speciálně vycvičeni. Více v reportáži z pořadu ČT Perimetr.