• Aktuality
  • 2. 7. 2025
  • Autor: Agentura personalistiky AČR

Kteří vojáci střílí na to, co nevidí? Zjistěte to a mrkněte na volná místa

acr-13-delostrelecky-pluk-0013.jpg

„Pot dělostřelců šetří krev pěšáků.“ Motto jedné z palebných baterií 13. dělostřeleckého pluku v Jincích přesně vystihuje význam útvaru, který sice svého nepřítele většinou přímo nevidí, ale jehož palebná podpora je pro ostatní bojové jednotky zcela zásadní.

Každému už je teď asi jasné, že odpověď na otázku v titulku zní „dělostřelci“. O tom, jak služba u nich vypadá, hovořili v novém dílu podcastu Do armády! kapitán Josef Beničák a rotný Jan Bečvařík.

Hlavní zbraní dělostřelců v Jincích je momentálně samohybná houfnice Dana, která má dostřel až 20 kilometrů. „Vzhledem k tomu, že oproti jiným jednotkám skutečně střílíme většinou na cíle, které nevidíme, je dělostřelba tak komplexní proces, že potřebujeme spoustu specializací,“ vysvětluje Beničák, který je velitelem jedné z palebných baterií (baterie je obdobou roty u jiných útvarů).

Nejprve dělostřelecký průzkum musí zjistit, kde přesně je nepřítel. Meteorologové dodají data o větru, tlaku vzduchu a dalších atmosférických jevech. Takzvaní počtáři pak určí, jaký má být náklon hlavně. Pak přicházejí na řadu nabíječ, mířič, časovač… „Kromě nich tvoří pětičlennou obsluhu děla ještě řidič a velitel,“ přibližuje Bečvařík, který je právě velitelem jednoho z děl.

Oba vojáci nastoupili k 13. dělostřeleckému pluku v Jincích poté, co si ho vyhlédli už při studiu na vojenských školách. Beničák na vysoké, Bečvařík na střední.

„Byl jsem při škole na stáži u různých útvarů a u dělostřelců se mi hrozně líbilo. Pocházím z podhůří Beskyd a tady je podobná příroda jako doma – všude kopce, lesy. Navíc to není daleko do Prahy, do Plzně, do Příbrami,“ vypočítává kapitán, jenž k armádě inklinoval od dětství. „Prastrýc byl důstojníkem dělostřelectva. Byl to jeden z mých vzorů,“ vzpomíná.

Posláním 13. dělostřeleckého pluku je poskytovat palebnou podporu ostatním jednotkám a útvarům. Palebné baterie se vyznačují velkou palebnou silou a slouží – vojenskou řečí – k ničení a umlčovaní jednotek nepřítele. Kromě už popsaných specializací se u pluku uplatní spojaři, odborníci na ženijní zabezpečení, mechanici, strážní, kuchaři… Přehled aktuálně nabízených pozic najdete tady.

Také jineckého útvaru se dotýká modernizace. „Naše houfnice už jsou na konci svého životního cyklu. Příští rok očekáváme nová děla Caesar. Máme i nová meteovozidla, pracuje se na novém průzkumném vozidle,“ popisuje novinky Beničák.

Právě práci s moderními technologiemi uvádějí oba vojáci jako jedno z možných lákadel pro nástup k dělostřelcům. „Ale samozřejmě cvičíme i s ručními zbraněmi a máme skvělé střelecké instruktory. Stejně tak máme jedny z nejlepších instruktorů přežití nebo třeba špičkového trenéra boxu,“ shodují se. A zmiňují také jistotu, že každý měsíc přijde na účet slušný plat. Ten se navíc od 1. července všem vojákům ještě zvýšil a i pro vyučeného uchazeče je po nástupu k útvaru minimem 47 200 korun. Spočítat si to můžete na platové kalkulačce zde.

V podcastu Do armády! hovořili oba dělostřelci i o dalších tématech:

  • Kam jezdí vojáci z Jinců na zahraniční mise?
  • Co vlastně časuje časovač?
  • Jsou schopni spočítat správné zaměření děla i bez moderní techniky?

Přehrát podcast

Sdílejte