• Aktuality
  • 16. 6. 2025
  • Autor: Agentura personalistiky AČR

V boji s nejděsivějšími zbraněmi patří naši chemici k elitě. Přidejte se

chemici2.jpg

Ochrana proti zbraním hromadného ničení je pro Tomáše Růtu už šestý rok denním chlebem. Tak dlouho slouží u 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. O tom, jak vypadá služba u tohoto útvaru, vyprávěl v podcastu Do armády!

Liberecký pluk je jediným specializovaným útvarem české armády, který je určen k plnění těch nejsložitějších úkolů ochrany proti zbraním hromadného ničení.

„Chtěl jsem dělat profesi, která nebude stereotypní a bude akčnější než jen sedět za počítačem a rýsovat stavební projekty,“ vysvětluje Růta svou motivaci pro vstup do armády. Tento svůj cíl si splnil vrchovatě – začínal v Jindřichově Hradci u 4. brigády rychlého nasazení, s níž byl na misi v Afghanistánu. Po osmi letech přestoupil kvůli rodině do Liberce.

U chemiků odstartoval kariéru na pozici velitele družstva radiačního a chemického průzkumu. „Na začátku jsem o té práci skoro nic nevěděl. Ale začalo mě to neuvěřitelně bavit,“ vypráví v podcastu Do armády! Vyzdvihuje přitom fakt, že chemický průzkumník musí pracovat hodně hlavou, nejen svaly.

„Musíte mít velké množství znalostí a umět je využít na maxamium,“ připomíná. Už s libereckými kolegy absolvoval další zahraniční misi, tentokrát v Litvě. Právě při opakovaném nasazení v cizině prokázali vojáci libereckého útvaru, že jsou ve své odbornosti špičkou v celosvětovém měřítku.

Zároveň ale Růta zdůrazňuje, že pro nástup k chemikům rozhodně není nutné mít předem chemické vzdělání či praxi. Kdo o takovou práci stojí, vše se naučí v armádě v rámci kurzů a výcviku. Navíc zdaleka ne všichni vojáci u libereckého pluku jsou na pozicích, které vyžadují odbornou chemickou specializaci. Podobně jako u ostatních jednotek jsou i zde potřeba řidiči nebo třeba strojníci. Přehled volných pozic u 31. pluku najdete tady.

Pomáhá moderní technika

V současnosti pracuje rotmistr Růta jako vedoucí praporčík roty chemické ochrany. Zároveň je i střeleckým instruktorem. Střelba je i v civilu jeho koníčkem, a tak může to, co ho baví, dobře využít ve své profesi.

Za velký přínos pro práci svou i svých kolegů považuje Růta rozsáhlou modernizaci techniky a materiálu z posledních několika let. „Ať už jsou to novější přístroje a detektory nebo nová vozidla pro chemický a radiační průzkum, velmi nám usnadňují práci,“ pochvaluje si a vysvětluje, že osádka vozu je uvnitř hermeticky uzavřena. Vozidlo tak může vjet do kontaminované oblasti, změřit druh a míru zamoření a vojáci přitom nemusí ven z auta a jsou v bezpečí.

V podcastu Do armády! toho Růta o práci chemiků prozradil ještě mnohem víc:

  • Jak vojáci trénují s ostrými bojovými chemickými látkami?
  • Mají při práci s yperitem nebo sarinem strach?
  • A proč je součástí balení některých protichemických oděvů plena?

Odpovědi na tyto a další otázky uslyšíte v podcastu níže.

Přehrát podcast

Sdílejte